Тыдзень беларускай народнай культуры

12.10.2020

Вялікае значэнне фарміраванню нацыянальнай самасвядомасці надаецца ў нашым дзiцячым садзе. Тут створаны ўмовы, неабходныя для развіцця ў дзяцей пазнавальнай цікавасці  да сваёй этнічнай прыналежнасці, уяўленняў пра сябе, як частку беларусскага грамадства.

Тэматычны тыдзень беларускай народнай культуры прайшоў у нашым дзіцячым садзе. Кожны дзень тыдня быў насычаны цікавымі мерапрыемствамі і меў сваю тэматычную назву.

На думку педагогаў  дзіцячага сада, выхаванне новага падрастаючага пакалення немагчыма без выкарыстання педагагічнага вопыту продкаў.  З мэтай развіцця ў дашкольнікаў цікавасці да нацыянальнай культуры, пашырэння ўяўленняў пра абрады і звычаі беларусаў, фарміравання пачуцця гонару за багатае культурнае наследдзе нашага народа у нашай дашкольнай установе быў створаны міні-музей «Беларуская хатка».

У міні-музеі праводзяцца  заняткі па патрыятычнаму выхаванню дашкольнікаў, а таксама тут праводзяцца розныя выставы, прысвечаныя розным беларускім святам.

Патрыятычныя пачуцці, пачуцці кахання да роднага краю і гонару да яго педагогі ажыццяўляюць праз розныя віды дзейнасці.

Мэтанакіраванае навучанне беларускай мове выхаванцаў падчас адмыслова арганізаванай дзейнасці па адукацыйнай вобласці “Развiццё маўлення i культура маўленчых зносiн” (правядзенне гульняў і заняткаў на беларускай мове).

Гульня “Кафэ” была арганізавана ў группе “Рамонак”, стравы ў гэтым кафэ толькі беларускія. Гульня дапамагае дзецям пазнаёміцца з нацыянальнай беларускай кухняй, замацаваць назвы страў на беларускай мове. Гульня выхоўвае ў дзяцей павагу і любоў да сваёй краіны і гонар за яе жыхароў. Розныя гульні праводзіліся у іншых групах.

//Фотоматериалы//